Het hulpkonvooi opgezet door de stichting Landmark #Opgezwolle is woensdagavond aangekomen in Siret in Roemenië vlakbij de grens met Oekraïne en heeft daar gelost. Maandagmiddag vertrok het hulpkonvooi uit Nederland. Markeloër Jan Schreurs (Baas Jan) maakt deel uit van de hulp-operatie en is een van de chauffeurs van het transport. Het konvooi bestaat uit vier vrachtwagens beschikbaar gesteld door Truck & Trailer in Lochem en Brink XL. Trailers afgeladen vol met hulpgoederen waaronder matrassen, voeding, medicamenten en zelfs vier personenbusjes. Aan de grens in de stad Siret is een opslagplaats gevonden voor de goederen. “Met ondersteuning van de lokale betrokken bevolking, die een pickup vrachtwagen en een heftruck ter beschikking stelde verliep het uitladen vlot”, aldus de organisatie. De vrachtwagen met trailer van Brink XL, die Jan naar Roemenië reed was gevuld met onder andere twee personenbusjes vol met medicamenten. Vanaf het inzamelpunt worden de personenbusjes en hulpgoederen door andere chauffeurs over de grens gebracht. “Het was een hele toer. Wij hebben geen idee aan hoeveel touwtjes er is getrokken om dit vlekkeloos mogelijk te maken. Wel zijn we heel dankbaar dat dit mogelijk was”, geeft de organisatie aan. Het plan om de busjes hierna terug te rijden en vrouwen en kinderen uit de Oekraïne op te halen, is geslaagd.
“Het is een chaos aan de grens. Ik ben erg onder de indruk van wat ik er heb gezien. Het is haast niet voor te stellen. Vrouwen en kinderen die hun man en vader hebben moeten achterlaten. Ouderen die hun huis en haard hebben moeten verlaten. Met alleen een tas of koffer onder de arm. De organisatie is erg goed geregeld. Ga er maar aan staan. We zijn nu op de terugreis naar Nederland”, vertelt Jan.
Jan twijfelde geen moment toen hij afgelopen weekend werd benaderd door zijn oud-werkgever Rijk Wibbelink van het Goorsch Overslag en Transportbedrijf (GO&T) Wibbelink BV uit Goor. “Toen Rijk me belde of ik nog een ritje naar Oekraïne wilde doen met hulpgoederen, heb ik gelijk volmondig ‘ja’ gezegd. Natuurlijk heb ik dit wel eerst met Alie en de kinderen overlegd. Maar dit is wat ik kan bijdragen en mijn gezin staat er volledig achter”, vertelt Jan. Ervaring met het rijden van hulpgoederen heeft Jan zeer zeker. In de 44 jaar dat hij als beroepschauffeur gewerkt heeft, vervoerde hij in de jaren 1980-1986 veel hulpgoederen naar Polen. “Naast Polen ben ik ook vaak naar Roemenië afgereisd met de vrachtwagen. Sinds mei 2021 ben ik aan het genieten van mijn pensioen. Het is heel fijn om dit nu te kunnen doen”, vertelt Jan.