Elke Feenstra, Diab Moussali, Brecht van den Einde en Twan van der Schoot
De vier finalisten voor de strijd om de titel Biljartkoning(in) van Markelo 2026 zijn bekend. In aanloop naar de finaleavond op donderdag 27 augustus stellen we de komende dagen de vier kanshebbers wat uitgebreider voor. Wie zijn ze, hoe kijken ze terug op het toernooi tot nu toe en met welke verwachtingen gaan ze de finale in? We trappen de serie af met Twan van der Schoot.
Vorig jaar moest Twan van der Schoot in de finale alleen Sam Groot Roessink voor zich dulden. Dat hij een jaar later opnieuw bij de laatste vier zou staan, had hij zelf allerminst verwacht. Toch krijgt de 32-jarige Markeloër op donderdag 27 augustus opnieuw de kans om zich tot Biljartkoning van Markelo te kronen. Een bijzondere finale voor Twan, die niet alleen als speler, maar ook als lid van de biljartcommissie nauw betrokken is bij het toernooi.
Twan woont samen met zijn vriendin Aïsha de Greef aan de Hemmelweg. In het dagelijks leven werkt hij bij Reggestad ICT Specialisten in Goor. Daarnaast is hij actief bij de brandweer en stapt hij wanneer dat nodig is in wat hij zelf de ‘rode koets’ van Brandweer Markelo of Goor noemt.
Zijn eerste serieuze kennismaking met het biljarten was ongeveer tien jaar geleden. Twan en zijn kameraden waren destijds regelmatig te vinden bij ’t Wapen van Markelo. Daar ontstond de interesse in het spel en werd uiteindelijk een team gevormd, waarmee ze gingen biljarten bij de MBC en LOGO.
Een vaste thuisbasis houden bleek in de jaren daarna nog een hele uitdaging. Na de sluiting van het café van ’t Wapen van Markelo verhuisde het team naar Toornsmit. Toen Johan in 2023 stopte met het café volgde opnieuw een verhuizing, ditmaal naar De Kroon. Ook daar kwam door het faillissement een einde aan. Het team besloot vervolgens voorlopig te stoppen. “Iedereen kreeg andere prioriteiten en werd drukker. En we wilden onze vloek niet meenemen naar nóg een café”, grapt Twan.
Vorig jaar tweede, nu opnieuw bij laatste vier
Twan doet naar eigen zeggen sinds ongeveer 2016 mee aan de strijd om de felbegeerder biljarttitel tijdens het Dorpsfeest. Lange tijd kwam hij niet veel verder dan de derde of vierde ronde. Vorig jaar veranderde dat. Hij bereikte de finale en eindigde als tweede achter Sam Groot Roessink.
Juist daarom rekende hij dit jaar niet opnieuw op een lange toernooireeks. “Na vorig jaar had ik verwacht dat het dit jaar in de eerste, tweede of maximaal derde ronde wel een keer mis zou gaan.” Zijn succes heeft bovendien een praktisch nadeel: als lid van de biljartcommissie kan hij tijdens zijn eigen wedstrijden niet meehelpen met de organisatie. Zijn collega-commissieleden hebben daar gelukkig begrip voor. Een van hen zag zelfs een voordeel: zijn lidmaatschap van de biljartcommissie moest dan maar weer met een jaar worden verlengd.
Van zijn partijen tot nu toe is vooral de wedstrijd tegen Wim Vreeman blijven hangen. Volgens Twan was Wim eigenlijk vrijwel de hele wedstrijd de betere speler. Pas richting het einde begon het bij Twan te lopen. Toch bleef het tot op de millimeter spannend. Een gelijkspel, waarna een halve partij opnieuw gespeeld had moeten worden, werd maar net voorkomen.
Ook zijn kwartfinale tegen Jeroen Vreeman bleef tot het einde spannend. Van een moment waarop Twan wist dat hij de partij binnen had, was geen sprake. “Pas toen de partij volledig voorbij was. We waren de hele wedstrijd aan elkaar gewaagd en tot en met de allerlaatste beurt kon het voor mijn gevoel nog beide kanten op.”
Zien hoe de ballen moeten lopen
Als biljarter denkt Twan dat zijn inzicht een van zijn sterkere punten is. Hij ziet hoe de ballen liggen en weet in zijn hoofd hoe hij ze wil raken. De uitvoering wil daar nog weleens anders over denken. “In mijn hoofd is de uitvoering soms mooier dan in de praktijk en dan gaat het tóch mis.”
Voor de finale wil hij geen favoriet aanwijzen. Volgens Twan maken Elke, Brecht en Diab alle drie een goede kans. Elke staat voor het eerst in de Dorpsfeest biljartfinale, terwijl Brecht in 2023 al eens tweede werd. Ook de prestaties van Diab zijn hem niet ontgaan. Die miste in 2023 de finale op één carambole na een verlenging tegen Stef Klein Wassink en werd dit jaar Nederlands kampioen Libre Klein Hoofdklasse.
Twan vindt het vooral mooi dat er dit jaar hoe dan ook een relatief jonge Biljartkoning of Biljartkoningin in de koets komt. “Ze maken alle drie evenveel kans. We gaan het donderdag zien en de koets staat ze alle drie even goed.”
Eerst koffie, daarna een biertje
Een bijzondere voorbereiding voor de finaleavond staat niet op het programma. Twan behandelt de avond het liefst als iedere andere biljartpartij. Dat betekent volgens een inmiddels vertrouwd recept: “Eerst een kopje koffie, gevolgd door een – of meerdere – biertjes.”
Toch zou het winnen van de titel voor hem veel betekenen. Na de tweede plaats van vorig jaar is de hoogste trede dichtbij. “Ik zou het een geweldige eer vinden om die titel te mogen dragen. Het lijkt me geweldig om op die manier het Dorpsfeest te ervaren.”
Aan support zal het op 27 augustus in ieder geval niet ontbreken. Aïsha en zijn ouders zijn erbij en zijn zus lijkt al vroeg rekening te hebben gehouden met een lange finaleavond: zij heeft volgens Twan al vanaf de vierde ronde vrij gevraagd voor de vrijdag. Ook kameraden en buurtgenoten van de Hemmelweg komen richting De Kroon. Die laatsten bewezen vorig jaar al dat ze een goede prestatie weten te waarderen door zelfs voor zijn tweede plaats een boog te plaatsen.
Ook vanuit Brandweer Markelo wordt de finale gevolgd en zelfs enkele collega’s van Brandweer Goor zijn volgens Twan van plan “zich de berg over te wagen”. Genoeg steun dus, maar uiteindelijk staat voor hem vooral de sfeer voorop. “Wat het resultaat ook wordt, het gaat vooral een mooie, sportieve en gezellige aftrap van het Dorpsfeest Markelo worden.”