- Maarkelsnieuws.nl - https://www.maarkelsnieuws.nl -

onsProat: Tradities

Deze keer geen column van mijn zus Gerdien wegens familieomstandigheden, maar van mij, Arjan. Voor wie mij niet kent, ik ben de jongere broer van Gerdien, Arjan Kranenberg en woon ook in ons mooie Maarkel.

‘Tradities’ ja, iets van vroeger wat leuk is en proberen om in ere te houden. December zit er voor ons vol mee. Zo ook de kerstdagen. Tweede Kerstdag is voor ons altijd samen eten met de familie bij onze andere zus Anja in Lettele. Daar kwam ook de vraag van Gerdien om het deze keer over te nemen.

Vroeger gingen we bij onze ouders eten maar toen dit zwaarder werd voor hun heeft Anja dit overgenomen. oudejaarsavond eten we altijd samen bij Gerdien en met Pasen komen we bij elkaar bij ons. Zo komen we overal en zijn we allemaal een keer de klos.

Zo achter in december sta ik wel eens even stil met de gedachten wat er allemaal is gebeurd dit jaar en wat we hebben gedaan. Ik mocht dit jaar vijftig kaarsjes uitblazen met als ’traditie’ natuurlijk de nodige Abrahams en een gezellig feest erbij met vrienden, familie, buren en bekenden en toen ik op die avond om twaalf uur samen met mijn vriendin Inge in het rond keek en je ziet onze kinderen en alle mensen genieten met elkaar dan voel je je trots. En oud haha.

Maar tradities zijn er in allerlei vormen, dingen en gebruiken, de één heeft er niks mee en de ander weer wel. Persoonlijk vind ik het mooi om het in ere te houden en het geeft ook een gevoel van saamhorigheid.

Zo spuit ik in de laatste week voor kerst altijd de straten schoon met de hogedruk spuit en probeer ik zoveel mogelijk alles op te ruimen en binnen te zetten want op kerstavond komt ‘Derk met ’n beer’ en die neemt al het losse spul wat je niet opruimt mee. In het echt zou dat soms best makkelijk zijn, haha… mooi van de pruttel af. De achterliggende gedachte voor mij is natuurlijk dat je het weer mooi opgeruimd hebt.

Vroeger bakte mijn moeder meestal dan al oliebollen (omdat we dat zo lekker vonden en zij zo gek was om dat voor ons te doen haha) en als je dan aan het spuiten bent en nat en koud wordt van het water, wat is dan lekkerder om heerlijke warme oliebollen te eten bij de koffie. Voor mijn gevoel kwamen er toen ook nog veel meer zakenmensen even langs om nog een kerstgeschenk te brengen of om even een oudejaarsborrel te drinken. Ik vond dat altijd een hele gezellige tijd.

De oliebollen-bakken-traditie hebben we met de familie gelukkig in ere voortgezet en dat doen we elk jaar bij ons. Nu tussen kerst en oud en nieuw. Nog steeds in de oude pan die mijn moeder ook gebruikte. Het is eerst wel even puzzelen hoe heet de olie moet zijn en dus is de eerste meestal bleek en vet en dan zwart en niet gaar maar daarna komt het altijd goed.

Kerstavond is ook zo’n avond met tradities, bij de ene familie wordt er gegourmet en bij de andere eten ze pannenkoeken met worst volgens de Maarkelse traditie. Met oud en nieuw eten wij ’s avonds best wel veel vlees, dat is volgens mij ook een Maarkelse traditie. Vroeger was ik daarom blij dat we net aan deze kant van de grens met Gelderland woonden. Daar aten onze Gelderse buren op oudejaarsavond pannenkoeken met worst, want zeg nou zelf ik heb er wel verschil in.

Later op de avond gaan we altijd naar de buren om daar gezellig samen het oud en nieuw te vieren en het afgelopen jaar even weer terug te bespreken wat er zo allemaal is gebeurd. En om zo weer aan een nieuw uitdagend jaar te beginnen.

In Maarkel hebben we zo langzamerhand ook een traditie als er wat gebouwd wordt om dat op één of andere manier te vertragen of tegen te gaan houden. Als ik dan kijk naar onze collega gemeenten dan moeten we ons toch met elkaar kapot schamen, zo kan de jeugd waar we later afhankelijk van zijn, zich toch nooit vestigen. Ook hier zou zo mooi zijn om de saamhorigheid te laten gelden en er samen voor te zorgen dat er snel weer gebouwd gaat worden in Markelo.

Wat ook een echte traditie is in Maarkel is van oud op nieuw ’s nachts slepp’n , maar waar we helaas niet echt trots meer op kunnen zijn. Wat begon als een geintje en kleinschalig is het nu een vast terugkerend iets van spullen naar Het Beaufort brengen. De laatste jaren loop het steeds meer uit de hand en is het meer brekk’n dan slepp’n met als dieptepunt vorig jaar de ME die de jongeren wegveegde. Jammer dat dat is gebeurd en dat ons mooie Maarkel daarmee op het nieuws kwam in negatieve zin. Dus wat zou het mooi zijn dat de jeugd ons dit jaar weer eens laat zien dat het wel goed en rustig kan en ons allemaal weer trots maakt dat we in Maarkel gezamenlijk op een mooie en rustige manier oud en nieuw kunnen vieren.

Dus ja tradities kunnen mooi zijn en daar moeten we trots op zijn om die door te mogen geven. En dan is dit een mooi moment in het jaar om even terug te kijken naar het afgelopen jaar.

Dus jeugd, maak ons trots!!

Namens mij en ik denk ook vast namens Gerdien, wensen we jullie een heel goed oud en nieuw en heel veel geluk en gezondheid en saamhorigheid toe in het nieuwe jaar.

Fijne zondag en proost op het nieuwe jaar,

Arjan