- Maarkelsnieuws.nl - https://www.maarkelsnieuws.nl -

Werk Jan Broeze in expositie TwentseWelle

20131018 kunstkring01

In musuem TwentseWelle in Enschede is gisteren de tentoonstelling De Twentsche Kunstkring geopend. De overzichtstentoonstelling waarin 150 werken van schilders uit De Twentsche Kunstkring worden getoond is tot en met 5 januari 2014 te bekijken in het museum. In de expositie wordt met het tonen van 23 schilderen van zijn hand ruim aandacht geschonken aan Markeloër en tevens lid van deze kunstkring Jan Broeze. Ook is in de tentoonstelling het schilderij “Gezicht op Markelo” van Willem de Wijs te zien.

20131018 kunstkring01
Gezicht op Markelo van Jan Broeze

 

Vanaf het einde van de 19e eeuw waren verschillende kunstenaars actief in Twente. De stad en het Twentse platteland uit hun tijd legden zij vast op schilderijen en tekeningen. Vanaf 1918 verenigden de meeste kunstenaars zich  in een Kunst- of Tekenclub.  Onder hen bevond zich ook Jan Broeze. De Twentsche Kunstkring (1934) was een van de kunstkringen die in die periode in Nederland werden opgericht. De kunstenaars uit de Twentsche Kunstkring werkten veelal in de stijl van de Haagse school. Zij schilderden vaak gezamenlijk, naar model, in de natuur of elkaar. Zo ontstond een romantisch maar historisch juist beeld van Twente in de eerste helft van de 20ste eeuw. De stadse werkelijkheid van fabrieken en arbeiders kwam minder aan bod.

Jan Broeze zocht naar naar vernieuwing en vond de Kunstkring uiteindelijk elitair en te behoudend. Hij verliet de Kring en richtte samen met enkele andere leden in 1945 de Nieuwe Groep op die zorgde voor de doorbraak van moderne kunst in Twente. Daarmee hield de Twentsche Kunstkring op te bestaan.

20131018 kunstkring02
Zelfportret Jan Broeze

Op zondag 10 november organiseert TwentseWelle een taxatiedag voor werken van Twentse schilders. Iedereen kan deze dag naar het museum komen met een schilderij of tekening van een Twentse schilder om deze deskundig te laten beoordelen door een deskundig taxateur. Ook is het mogelijk via de site van TwentseWelle een foto met informatie van uw eigen schilderij van een Twentse schilder te uploaden op onze speciale Twentsche Kunstkring Databank. Deze databank is zowel op de website van het museum als in de expositie te zien. Natuurlijk kan dit anoniem.

20131018 kunstkring03
“Gezicht op Markelo”, Willem de Wijs